Svědění chodidel

Svědění chodidel může být nejen alergická reakce, ale také plíseň na kůži. Prakticky (skoro) každý mi v lékárně řekne "ne, plíseň já nemám!  Nakonec, podle příznaků, sám zkonstatuje, že má...

 

Plíseň na kůži

Svědění se projevuje lechtáním určitého místa na kůži.

Plíseň můžeme buď "chytit" nebo si ji sami vyrobit.

  • Hlavně v létě, pokud člověk nepoužívá obuv, může plíseň "chytit" úplně jednoduše. Stačí, aby nějaký dobrák, který jde před ním, onu plíseň na nohách měl. Spóry z plísně na nohách takového dobráka padají na zem. Člověk projde bosky za takovým dobrákem. Napadané spóry se přestěhují na Vaše nohy a je tu problém. (Nedávno jsem na bazéně potkala člověka, který měl tak plesnivé nohy, že jsem měla trošku problém, aby můj obsah žaludku zůstal na svém místě. Prostě, lidé jsou různí a někteří si své plísně pěstují, jako jiní pěstují bio zeleninu.)
  • V létě je možné si ale plíseň vyrobit i svépomocí: v neprodyšné uzavřené obuvi, ve které dlouho jdete, a kde je teplo a vlhko (např. vojenské kanady jsou ideální místo).

Mít plíseň ale neznamená, že na nohách kvete zelenobílá, modrá nebo bílá plíseň, jak to vidíme na ušlechtilých sýrech.

Místo na kůži, napadené plísní, "jen" svědí až jemně a urputně lechtá, mohou být svědivé puchýře nebo se kůže vysuší a praská (jako trhlina, kolmo do hloubky, praskliny "do masa"). Postupem času se z kůže odlupují šupiny a může se stát, že plíseň přejde až na nehty. Praskající kůže vypadá, jako když velmi vysušíte půdu a ta má hluboké rovné praskliny kolmo dolů.

 

Se svým problémem se obraťte na svého lékárníka, který by Vám měl poradit, nebo se obraťte na kožního lékaře či praktického lékaře. Je možné, že lékárník Váš stav vyhodnotí tak, že Vás stejně za lékařem pošle.

Píši, ať se obrátíte na svého lékárníka, protože pozoruji, že menší lékárny možná mají vyšší ceny, ale zase si "své" pacienty pamatují a provedou je jejich nemocí až do vyléčení:-)

 

Na plísně se dávají místní přípravky v krémech, mastích nebo v roztoku. Pokud je plíseň závažnější, dávají se i tablety, které předepisuje lékař.

POZOR, pokud dáváte na plíseň nějaký místní přípravek, držte se návodu! Natírejte delší dobu, tedy, i když "už Vám nic není". Spóry plísní nejsou vidět, a proto jen čekají na svoji příležitost, kdy přestanete místo natírat. V té chvíli se spóry vzchopí a plíseň začne znovu růst! V takovém případě navíc hrozí, že dosud používaný přípravek už nezabere. Proto, mějte trpělivost a natírejte tak dlouho, jak uvádí návod pro použití přípravku!

Pokud člověk "chytne" plíseň, potom je nutné: nohy větrat (tedy nemít jen uzavřenou obuv), nosit pouze bavlněné oblečení na místech, kde je plíseň (ať se má pot kam vsáknout a neudržují se plísním příjemné podmínky pro život, tj.: vlhko a teplo), oblečení často měnit, po koupeli nohy pořádně vysušit (i mezi prsty), v případě nohou vystříkat používané boty protisplísňovým sprejem (spóry plísní jsou v botách "nasypané").

 

Další informace k plísním uvádí Farmaceutická informace.

Pokud máte plíseň na nehtech, rovnou běžte ke kožnímu lékaři!

Plísně na nehtech jsou dosti urputné a nehet je silná bariéra, která brání tomu, aby pod něj jen tak pronikla mast nebo roztok.

U léčby plísní na nehtech je třeba mít několikanásobně vyšší trpělivost oproti trpělivosti při léčbě plísně "jen" na kůži.

 

Čerpáno: autorka webu a www.sukl.cz