Úpal

Úpal (= přehřátí organismu)

Venku je teplo. Matka má oblečen nátělník a plátěné kraťasy. Roční syn má dlouhé tepláky, tlusté ponožky, nátělník, triko s dlouhým rukávem, mikinu. Má červené tvářičky, mírně zvýšenou teplotu, je protivný.

Chlapeček má nejspíše úpal

Při úpalu je vedle bolestí hlavy přítomná taky např. horečka, horká červená kůže, zvracení.

Je potřeba chlapečka vysvléknout na úroveň o jednu vyšší než je matka (tj. tady do krátkého rukávu + plátěné kalhoty; pokud je parno a matka má pocit, že by oblečená ani být nemusela (protože "v tom vedru je i nátělník a kraťasy moc", v tom případě chlapečkovi stačí nátělník a kraťásky.)

Dát chlapečka do stínu, větrané místnosti a POSTUPNĚ ochlazovat. POZOR, NEPODCHLADIT!! Když je podchlazený, třese se!

DODÁVAT vlažné tekutiny opakovaně v malých objemech. Kontrolou je, pokud uděláte na bříšku kožní řasu a pustíte ji, že se kůže opět vypne. Pokud zůstává nevypnutá (tj. řasa na bříšku zůstane), tekutin je stále málo. Další kontrolou je počet promočených plen - musí být jako v jiný, ne parný den! Tekutinu chlapečkovi aktivně nabízejte! (V parném dnu může dítě popíjet vodu i když je kojeno - v množství, aby byl počet promočených plen jako v neparný den a zkouška kožní řasy jako je psáno dříve. U malých miminek se může jednat pouze o pár lžiček vody! Pokud si nejste jisti, kontaktujte lékaře a poraďte se s ním!)

POSTUPNĚ snižovat teplotu (jako při jiné teplotě - paracetamolem)!!

U DĚTÍ zvažte KONTAKTOVÁNÍ PRVNÍ POMOCI!!

Během dvou hodin by mělo dojít k výraznému zlepšení, jinak kontaktujte lékaře!

Pokud je porucha vědomí, ospalost, zmatenost, IHNED kontaktujte lékaře!!

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.