Metanol

Lze poznat methylalkohol?

Podle chuti nápoj s metylalkoholem nepoznáme, je sice ostřejší, ale v nápoji se to spolehlivě nepozná. Také příznaky se zpočátku nemusí lišit od otravy běžným alkoholem, zejména pokud je v nápoji alkohol obsažen, po několika hodinách se dostaví bolesti hlavy a zvracení, bolesti břicha.

Postižené osoby mají široké zornice, které špatně reagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí, někdy zcela náhle.

 

Jak se otrava léčí?

Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

 

Existuje první pomoc?

Důležité je vypít kvalitní alkohol a to co nejdříve, když vznikne na otravu podezření.

Podává se v dávce 1-2 dl 40% alkoholického nápoje, který lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.

 

Převzato: Toxikologické informační středisko, doporučení pro laiky, http://www.tis-cz.cz/

 

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.