K čemu slouží kyseliny listová

K ČEMU SLOUŽÍ KYSELINY LISTOVÁ v našem těle

Kyseliny listová hraje významnou roli v látkové výměně bílkovin, je nezbytná pro růst buněk, pro jejich dělení a optimální diferenciaci (= aby se z buněk stalo přesně to, co se z nich má stát). Je součástí enzymů, které se podílejí na vzniku "součástek" pro DNA (= šroubovice, která nese genetickou informaci, je obsažena v každé buňce těla!), enzymů, které se podílejí na vzniku DNA a RNA enzymů, které regulují dělení buněk.1) 

Kyseliny listová je úzce spojena s železem a vitamínem B12. Proto je nezbytné neužívat léky s těmito vitamíny a železem podle svého uvážení, abyste si v těle sami neudělali nerovnováhu!

 

 

ZDROJ:

1. Stránský M.: Preventivní účinky kyseliny listové Interní Med. 2011; 13(4): 159-162 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.