Nedostatek kyseliny listové

U koho se vyskytuje NEDOSTATEK kyseliny listové 1)

Nedostatek kyseliny listové je rozšířený a je příčinou anémie častěji než nedostatek vitamínu B 12.

Hlavním důvodem nedostatku kyseliny listové v těle je nedostatečný přísun (= málo zeleniny a ovoce v jídelníčku), zvýšená potřeba (např.ženy, které jsou těhotné), vysoká konzumace alkoholu (kyselina listová je hůře využita), špatné vstřebání kyseliny listové (celiakie), dlouhodobé užívání některých léků (v příbalovém letáku takového léku je upozornění na nutnost užívat současně s tímto lékem kyselinu listovou (= většinou jsou myšleny tablety - poraďte se s lékařem!)

 

V Německu zjistili nedostatek kyseliny listové v jídelníčku u žen i u mužů, kdy jen 16%mužů a 10%žen dosáhlo správný příjem kyseliny listové ve svém jídelníčku. Výrazný nedostatek byl zjištěn hlavně u mužů nad 51let, u mladých žen do 19let a u žen nad 65let. Podobné výsledky zaznamenalo šetření v Rakousku, kde u chlapdů a u dívek ve věku 7-15let jejich průměrný příjem kyseliny listové v jídelníčku nedosahoval ani 50% doporučených dávek kyseliny listové.

 

 

 

ZDROJ:

1. Stránský M.: Preventivní účinky kyseliny listové Interní Med. 2011; 13(4): 159-162

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.