bolest hlavy z oblasti krční páteře

CERVIKOGENNÍ BOLEST HLAVY 2) (= vyvolaná z oblasti krční páteře)

10-15% populace trpí bolestí hlavy cervikogenního původu.

Jde o epizodickou často jednostrannou bolest, střední intenzity, trvající od 3hod. do 1týdne.

Bolest začíná v šíji nebo týle a může vystřelovat do čela, za oko nebo do temene. Doprovází ji někdy nevolnost až zvracení, závratě typu „nejistoty“, rozmazané vidění na straně bolesti a slzení nebo parestezie obličeje. Patří spolu s tenzní BH a migrénou k nejčastějším.

Příčinou bývá porucha úseku krční páteře, nejčastěji blokáda.

Způsobuje ji statické zatížení, mohou ji vyvolat i různé pohyby krční páteře.

 

Léčba patří do rukou lékaře!

Jako první pomoc zvolte:

klid (límec krátkodobě = půl den),

suché teplo ("červená" lampa, elektrická dečka - příměřenou dobu, do zčervenání pokožky! POZOR, ať prohřátý krk neofoukne chladný ani studený vzduch!! 

KRK si SAMI NEMASÍRUJTE!,

ibuprofen nebo diclofenac nebo paracetamol (před užitím jakéhokoliv léku si pečlivě pročtěte příbalový leták!

myorelaxans (= lék, který uvolní svaly okolo kostí = POZOR: nesmí jej lidé s hypermobilitou kloubů!! Pozor, starší lidé, protože jsou svaly povolené, užívat jen na noc - svaly jsou uvolněné a při chůzi hrozí pád!! U léků ze skupiny myorelaxans se nesmí řídit automobil, obsluhovat stroje, pít alkohol) - bez receptu guajfenesin - před užitím si pečlivě pročtěte příbalový leták!

 

ZDROJ:

2. Mastík J.: Sekundární bolesti hlavy, Interní Med. 2010, 12(4)

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.