Dupuytrenova kontraktura

Nemoc postihuje častěji muže než ženy a začíná se objevovat od padesáti let věku u jednoho nebo více prstů

Při této nemoci dochází k přitahování některého z prstů nebo více prstů k dlani nemocného. Toto přitáhnutí nelze narovnat a nemocný nepoloží celou dlaň včetně prstů na podložku. Ohnutý prst mu potom brání v běžných činnostech (např. při osobní hygieně, jídle, řízení auta, práci na PC, telefonování), ve sportu a při fyzické práci.

Léčba je odvislá od toho, jak moc je už prst k dlani přitáhnut:

  • při mírné formě lze problematické místo pouze rozpíchat (což je pouze dočasná pomoc, tzv. fasciotomie)
  • nebo je možné do dlaně píchnout kolagenázu, která problematické místo rozpustí (Je to malinká jehlička s malou injekcí, pojišťovny lék hradí a má snesitelný doplatek)
  • nebo je možná operace (dlaň rozřeže, problematická místa se odstraní a následně se dlaň zašije, tzv. fasciectomie)

K přitahování prstu k dlani dochází, laicky řečeno tím, že v dlani roste vazivová tkáň - nejdříve jsou to uzlíky, postupně provazce, které se zhušťují - a proto se prst přitahuje k dlani více a více. Jak rychlé je toto přitahování, je individuální.

 

Léčba je individuální a řeší ji specialista na chirurgii ruky.

Osobně doporučuji lékaře, který "je v obraze", a který zná a v praxi používá všechny tři postupy léčby;-)

Přirozeně, čím dříve se příjde ke specialistovi, tím lépe....

 

Videa o průběhu operace ("fasciectomy") nebo aplikace injekce ("Xiapex Injections") nebo rozpíchání ("Needle Aponeurotomy") ukazuje např. britská společnost pro léčbu Dupuytrenovy kontraktury (www.dupuytrens-society.org.uk) nebo video České společnosti chirurgie ruky