Nechtěný únik moči = "nedoběhnu", "když kýchnu, cvrnknu si", "babička neudrží stolici"

 

Nechtěný únik moči (= inkontinence moči) a ODPOVĚDI NA následující OTÁZKY: JAKÝ JE

  • výskyt úniku moči v ČR
  • příčiny druhy
  • léčba
  • posilování pánevního dna
  • velikost úniku moči/ moči a stolice
  • plenky, kalhotky, vložky
  • péče o kůži, opruzeniny
  • nechodící pacienti

 

 

 

 

VÝSKYT

Poměrně častý výskyt. V ČR trpělo v lednu 2003 problémem částečného úniku moče 34,4% obyvatel. Z toho 23,7%mužů a 44,6%žen. Inkontinencí trpělo 16% osob starších 15let a 22% osob starších 60 let.

 

PŘÍČINY

  • u mužů třeba operace prostaty
  • u  žen například porody, gynekologické operace, obezita, věk, dědičnost
  • u obou pohlaví dlouho zavedený katetr, útlak nervového vedení kolem páteře (např. blokádou páteře)
  • POZOR!! Nechejte si v nemocnici při hospitalizaci zavést močový katetr jen v odůvodněných zdravotních případech (řekl lékař, lékařka!!), nikoliv z důvodů lenosti sester  nosit Vám "bažanta" nebo s Vámi chodit na WC!! Ono, dát Vám rovnou pleny je prostě jednodušší:-(

 

DRUHY

Stresová inkontinence

Únik většinou malého množství moči při fyzických aktivitách, kdy zapojíme břišní svaly (např. kýchnutí, běh, smích, chůze po schodech, mírná fyzická práce, při minimální fyzické námaze bez možnosti kontroly úniku moči)

Urgentní inkontinence

Náhlé nucení na močení, únik moči v noci.

Smíšená inkontinence

Jde o kombinaci stresové a urgentní inkontinence.

 

LÉČBA

Léčí lékař podle druhu inkontinence a množství unikající moči.

Pokud léčba selže nebo se nemůže uskutečnit, používají se pleny, vložky nebo plenkové kalhotky.

 

Posilování pánevního dna

Provádějí i muži!

Např. pacient si lehne na záda, pokrčí kolena, zvedá pánev nad podložku a zároveň stahuje břišní svaly a svaly na zadečku.

Deset základních cviků pro posílení pánevního dna jak je publikuje Česká urologická společnost.

 

 

VELIKOST ÚNIKU MOČI/ MOČI A STOLICE

Lehká inkontinence – během čtyř hodin 50 – 100 ml moči

                Vložky pro ženy – anatomický tvar, kontrola zápachu, suchý povrch, všechna moč se dostane do vložky, kde zůstane (jako puding)

                Vložky pro muže - anatomický tvar, kontrola zápachu, suchý povrch, všechna moč se dostane do vložky, kde zůstane (jako puding)

Středně těžká – během čtyř hodin 100 – 200ml moči

                Pleny – anatomický tvar

                Navlékací plenkové kalhotky – pro chodící pacienty (u nechodících by se špatně svlékaly), tvar jako vysoké kalhotky a tak zaručují diskrétnost.

Těžká inkontinence – během čtyř hodin 200 a více ml moči

 

 

PLENY, KALHOTKY, VLOŽKY, DALŠÍ POMŮCKY

Plenkové kalhotky – vzhledem jako dětské papírové pleny, mají suchý zip, a proto se dají opakovaně zapnout, různé velikosti podle obvodu boků, pro ležící pacienty, anatomický tvar

Podložka pod nemocné – různé rozměry, neklouzavá, nepropustná, ochrana lůžka

Fixační kalhotky – síťované kalhotky, které se snadno přizpůsobí proporcím (např.i těhotné ženě), snadno se perou, možnost prát i v pračce, různé velikosti podle obvodu boků

Pleny, vložky nebo plenkové kalhotky (inkontinenční pomůcky) se vybírají podle stupně obtíží (kolik moči mají zachytit (jen si „cvrnknu, protože nedoběhnu“ nebo více moči, zda mají zachytit i stolici, jestli je pacient ležící..)

Dají se koupit v lékárně nebo je může předepsat lékař (např. praktický lékař, gynekolog, urolog, neurolog, geriatr) na úhradu pojišťovnou (pojišťovny předepisují lékaři, kolik inkontinenčních pomůcek pro jakou inkontinenci může pro jednoho pacienta za rok předepsat.)

Řada firem, které pomůcky vyrábí, nabízí zdarma zaslání vzorků těchto inkontinentních pomůcek (např. HARTMAN - RICO, TENA, ABENA

              

PÉČE O KŮŽI

Pokud se inkontinenční pomůcky používají, je NUTNÉ zachovat kůži v suchu!! Kůži je nejlepší ošetřovat speciálními olejovými pěnami ve spreji (bez použití vody a mýdla!), mycími emulzemi, tekutými mýdly.

Kůži promašťovat slunečnicovým nebo olivovým olejem, tělovými mléky, krémy. Na jakékoliv zrůžovění kůže po každé výměně pomůcky dát Infadolan mast nebo Calcium panthotenicum mast.

OPRUZENINY (zapařeniny, zčervenání kůže)  - Rybí mast, Ondřejova mast

 

 

NECHODÍCÍ PACIENT

U péče o nechodící pacienty si nechat zdravotníky vysvětlit systém polohování! (Speciální matrace, podložky pod paty, pod kostrč , atd. (např. koupit nebo udělat z ručníku ruličku do kroužku a chodidlo dát tak, aby pata byla ve vzduchu nad podložkou), přetáčet pacienta (dát za něj polštář, ať se nám zase nepřetočí zpátky), apod.) U nechodících pacientů je NUTNÉ předejít proleženinám!!