Peyronova nemoc

 Peyronieho nemoc  je chronické zánětlivé onemocnění, která postihuje 3,2 % až 13 % mužů, nejvíce ve věku mezi 50 a 60 lety.

Nemoc je charakterizována tvorbou tuhých vazivových tkání (jen pro představu: když se někomu vytvoří jizva, tkáň, kterou jizva má, je vazivová tkáň).

Muži, kteří trpí Peyronovou nemocí mohou mít současně deprese („za nic nestojím“), poruchy ztopoření penisu, mohou pít alkohol, „aby utopili své pocity méněcennosti“.

 

Proč nemoc vzniká, nikdo neví.

Svoji roli hraje zřejmě genetická dispozice, způsob přeměny kolagenu každého jedince (např. vznik keloidních jizev při hojení ran), apod.

Na začátku Peyronovy nemoci pravděpodobně stojí jednorázový úraz nebo opakovaná drobounká traumata penisu (např. při jízdě na kole).

Tato poranění penisu se hojí zánětem (tzv. akutní fáze). Tato akutní fáze trvá 12 až 18 měsíců, penis při ní může bolet, v penisu rostou hmatné uzlíky nebo se na penisu vytváří plaky, začíná docházet k ohýbání, k zakřivení a deformacím penisu. (Dochází k vytvoření vazivové neelastické tkáně uvnitř penisu. Tato neelastická tkáň penis deformuje.)

Po této akutní fázi následuje chronická fáze. Dochází ke stabilizaci nemoci, bolest mizí, ložiska jsou hmatná, mohou vápenatět.

Peyronovu nemoc léčí urologové, např. pan primář Libor Zámečník Ph.D., který pracuje na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. O možnostech léčby, která bude pro Vás ta nejlepší se poraďte s urologem - specialistou. Pozitivní zpráva je, že v současné době je již možná jiná, než jen chirurgická léčba, jak tomu bylo ještě před pár lety. Dá se aplikovat kolagenáza, která prokázala v klinických studiích pozitivní efekt a podává se i v české klinické praxi.

 

Při Peyronově nemoci se může penis při ztopoření ohnout (do tvaru písmena J) nebo, pokud vede vazivová tkáň okolo penisu (po obvodu penisu), může se vytvořit penis ve tvaru přesýpacích hodin nebo lahve s širokou základnou nebo láhve s úzkým hrdlem.

Článek pouze pro odborníky

  1. Hatzimouratidis K, Eardley I, Giuliano F. et al. Guidelines on Penile Curvature. European Association of Urology. únor 2015
  2. Nehra A, Alterowitz R, Culkin DJ et al. Peyronie’s Disease: AUA Guideline. American Urological Association. 2015
  3. Raheem AA, Capece M, Kalejaiye O et al. Safety and effectiveness of collagenase clostridium histolyticum (CCH) (Xiapex®) in the treatment of Peyronie's Disease using a new modified shortened protokol.  10.1111/bju.13932
  4. Souhrnný článek o Peyronově nemoci_Horák 2017_pouze pro odborníky