Co jíst u průjmu

JÍDLO během průjmu1)

Jídelníček se skládá z jídel s omezením tuků!

DĚTI

Závisí na věku dítěte a to následovně:

U kojených dětí se pokračuje v kojení, před kterým lze dle věku podat 6x denně 50-100ml rýžového odvaru a u dětí nad 6 měsíců i mrkvového odvaru,

U kojenců starších než půl roku lze přidat nemastnou zeleninovou polévku, bramborovou kaši, banánové a jablečné přesnídávky, piškoty, rohlíky.

U nekojených dětí podáváme zpočátku plné dávky rýžového nebo mrkvového odvaru a podle stavu postupně přidáváme mléko, které dítě pilo před onemocněním, zpočátku v poloviční koncentraci a v rýžovém odvaru. U průjmů, které vznikly rotavirovou infekcí, je, vzhledem ke špatné vstřebatelnosti, lepší mléko se sníženým obsahem laktózy.

U batolat, starších dětí lze podávat bramborovou nebo rýžovou kaši, suchary, starší pečivo, banány, nastrouhaná jablka, později bílé maso a netučné mléčné výrobky.

Se snižováním počtu stolic pomalý návrat k obvyklé stravě.

 

DOSPĚLÍ:

Lze podávat bramborovou nebo rýžovou kaši, suchary, starší pečivo, banány, nastrouhaná jablka, pzději bílé maso a netučné mléčné výrobky.

Se snižováním počtu stolic pomalý návrat k obvyklé stravě.

 

 

U dětí, těhotné, kojící, vážně nemocní, NELEČTE SAMI, ale VŽDY KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!

Pokud vaše samoléčba není úspěšná, nezmenšuje se počet stolic, IHNED KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!

Pokud máte pocit, že jste odvodnění (např. rychlý puls v klidu, málo močení, málo slin, popraskané rty..) IHNED KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!!

 

 

 

ZDROJ:

1. Ambrožová H.: Průjmová onemocnění a jejich léčba Prakt. lékáren. 2011; 7(3): 116-120

 

 

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.