Co pít u průjmu

TEKUTINY ( = náhrada ztracených tekutin = rehydratace)

NÁHRADA TEKUTIN JE HLAVNÍ, ZÁSADNÍ a NEZBYTNÁ! Je nesmysl myslet si, že když nebudu pít, průjem mě "přejde" - když se nebude pít, průjem z těla vysaje veškerou tekutinu a takový člověk skončí v nemocnici na infuzích!!

Pokud máte pocit, že jste odvodnění (např. rychlý puls v klidu, málo močení, málo slin, popraskané rty..) IHNED KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!!

 

Je potřeba dávat VELKÝ POZOR při průjmu u malých dětí, protože mají jiný poměr vody v těle než dospělí jedinci a při průjmu u malých dětí je nebezpečí odvodnění těla vyšší (= průjem z těla vodu "vysaje" a tělo bez vody není schopné pracovat!), a proto je dobré jít s průjmem dítěte za lékařem. Průjem u miminek, kojenců a batolat + vedro = jela bych do nemocnice rovnou...

  • Nejvyšší potřebu náhrady ztracených tekutin mají kojenci a batolata (= protože mají nejvyšší obsah vody ve svých tkáních; kojenci mají základní potřebu tekutiny 150ml/kg/den a batolata 100-120ml/kg/den)1)
  • S vyšším věkem pak tato potřeba klesá, ovšem doporučený denní příjem u dospělého s průjmem může dosáhnout 3-4litry i více!!(= musí vypít "svoji" obvyklou denní dávku tekutin + navíc musí vypít tekutiny, které ztratil průjmem)1)

 

CO PÍT NA DOPLNĚNÍ TEKUTIN DO TĚLA:

Těžké průjmy se zvládají v nemocnici - tekutiny se dodávají v infuzích

Lehké a střední průjmy jde zvládnout popíjením tekutin:

  • silný černý čaj (= až z něho "trne jazyk"),
  • nesycené minerální vody
  • ROZTOKY PRO OBNOVENÍ ZTRÁT TEKUTIN (= Jen jinak zdraví dospělí: 1litr vody + 3,5g kuchyňské soli + 2,5g jedlá soda + 20g glukóza (pomerančová šťáva) + 1,5g KCl (= chlorid draselný)
  • Doplněk stravy: pro děti a dospělé: Kulíšek, Kulíšek forte.

Miminka, kojenci, batolata - pít vodu a kontaktovat lékaře, v tropickém počasí a současném průjmu zvážit cestu do nemocnice, kde infuzí tekutiny doplní.

 

  • U dětí, těhotné, kojící, vážně nemocní, NELEČTE SAMI, ale VŽDY KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!
  • Pokud vaše samoléčba není úspěšná, nezmenšuje se počet stolic, IHNED KONTAKTUJTE ošetřujícího lékaře!!

 

 

ZDROJ:

1. Ambrožová H.: Průjmová onemocnění a jejich léčba Prakt. lékáren. 2011; 7(3): 116-120