Bílkoviny a starší lidé

Bílkoviny:

Denní příjem 1,2g (jiný zdroj uvádí nad 1g) na kg tělesné hmotnosti a den (pokud lékař neřekl, že kvůli nemocným ledvinám je nutné příjem bílkovin omezit!)

Pokud je organismus zatížen – třeba revma, zánět kloubů, jiné záněty, operace, úraz, hojení (např. zlomenin) – STOUPÁ potřeba bílkovin na 1,5g na kg tělesné hmotnosti a den.

Obsah bílkovin v potravinách (viz. zde a zde):

100g bílkoviny je v 5 velkých porcích masa nebo ryby, 3litry mléka nebo jogurtu, 1kg tvarohu, půl kg tvrdého sýra

Přípravky (pijí se, např. brčkem) Protifar, Fortimel, Resource Protein Plus (lze zakoupit v lékárně; uvádím jen některé - nevím, které jsou aktuálně dostupné na českém trhu. Jde o skvělou alternativu pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou jíst!! Jsou i varianty "bez tuku" pro pacienty s nemocnou slinivkou, kteří mají mít beztukovou dietu.)

 

Energie:

25 -30 kcal na kg tělesné hmotnosti. Při zátěži a rehabilitaci stoupá.

Přípravky (pijí se, např. brčkem) Fantomalt, Calogen, Nutridrink, Resource Energy (lze zakoupit v lékárně; uvádím jen některé - nevím, které jsou aktuálně dostupné na českém trhu. Jde o skvělou alternativu pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou jíst!! Jsou i varianty "bez tuku" pro pacienty s nemocnou slinivkou, kteří mají mít beztukovou dietu).

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.