Držení diet hladověním

V důsledku hladovění dochází k rychlému vyčerpání zásob energie a tělo začne rozvíjet deficitní zdroje pro zajištění dostatku energie pro svůj provoz. Rozvoj je velmi rychlý – s nástupem během hodin až dnů. Nevýhodou je, že se velmi rychle vyčerpá schopnost využít cukry a tuky a tělo, aby mu zůstalo potřebné množství energie začíná využívat a tedy spotřebovávat vlastní bílkoviny (= svaly). Při těžkém stavu hladovění (katabolismu = odbourávání) může dojít ke ztrátám až 300g svalu denně!! Zároveň může dojít ke tvorbě otoků z nedostatku bílkovin (viz. velká bříška u hladovějících dětí v Africe; obejm tedy zůstává stejny, ale v těle máte vodu z hladovění a svaly „jdou“ pryč! Přitom svaly přirozeně potřebujete, aby jste mohli chodit, protože svaly nosí kostru!!)

  

Denní doporučený příjem u stabilizovaného seniora je stanoven na 25-30kcal/kg hmotnosti/ den. Při zátěži a rehabilitaci stoupá.

Obsah bílkovin by se měl pohybovat nad 1g/ kg hmotnosti (více viz. zde a zde), obsah vápníku kolem 1g/den (více zde a zde), objem tekutin jistě nad 1,5litru (až 3litry) během 24hodin (pít během dne po malých dávkách!! Ne litr najednou a pak půl dne nic nepít!!)

 

ZDROJ:

Malá E., Krčmová I., Burešová E., Jurašková B.: Výživa ve stáří; Interní Med 2011, 13 (3), 111-116

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.