Problémy starších lidí s jídlem

Faktory, které ovlivňují výživu ve starším věku:

 

Potřeba bílkovin je u starších osob obdobná u všech věkových kategorií, tedy i nad 65let. Bylo prokázáno, že 12-30% žen ve věku nad 65let má chronicky nižší příjem méně než 30g bílkovin denně, u mužů je tento nedostatek v potravě méně častý (vyskytuje se u 6-16% mužů).

Některé léky, ale taky poruchy rovnováhy minerálů a vitamínů v těle (= nedostatek draslíku (!pozor, jeho nadbytek také škodí!), nedostatek vitamínu B6, železa, vápníku, zinku mohou nepříznivě ovlivňovat sucho v ústech.

Pálení v ústech může být příčinou cukrovky, nedostatku vitamínů skupiny B, nedostatku kyseliny listové, alergií, nedostatku železa, systémové (= celotělové) onemocnění pojiva (= chrupavky, klouby). Samotné pálení může obtěžovat natolik, že omezuje příjem jídla a dokonce i tekutin.

Poruchy polykání jsou ve vazbě na poškození peristaltické vlny (= toho, jak se potravina posunuje) horní části trávícího traktu.

 

 

ZDROJ:

Malá E., Krčmová I., Burešová E., Jurašková B.: Výživa ve stáří; Interní Med 2011, 13 (3), 111-116

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.