Co se v mozku u epilepsie děje?

V mozku jsou mozkové buňky, kterým se říká neurony.

Tyto neurony mezi sebou,  od jednoho neuronu k druhému šíří vzruchy (= výboje) (Pro představu jako když si posíláte v řetězci lidí tichou poštu.)

 

Zdravý neuron funguje tak, že buď výboj šíří dále (pro představu jako když startujete klíčkem auto. Otočíte klíčkem = nastartujete.) nebo

je zdravý neuron v klidu a nic dále nešíří (jako když sedíte v autě a klíčkem v zapalování netočíte = auto nestartuje.).

(Pro představu podle potřeby buď "posílá tichou poštu nebo ji neposílá", jak je třeba.)

 

Nemocný neuron, který zanikl, nešíří nic (jako když vyndáte z auta baterku. Auto je "hluché" a můžete točit klíčkem v zapalování jak chcete, jiskra nepřeskočí.)

 

Problémem je nemocný neuron, který nezanikl.

Takový neuron nemá vyrovnané střídání klidu a šíření výbojů ( pro představu: jako když točíte klíčkem v zapalování auta, jiskra v rozdělovači přeskakuje, auto skoro nastartuje, ale nenastartuje, jen "škytá".)

Tento nemocný neuron šíří (jakoby posílá) sousedním neuronům své "zmatené" epileptické výboje a "učí" tyto výboje své sousední neurony. A tady je příčina epileptických záchvatů.

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.