Nebezpečí osteoporózy

 

Nebezpečím u osteoporózy jsou zlomeniny obratlů, atd.

Díky zlomeninám se člověk stane závislým na jiných lidech, může být upoután na lůžko a následkem zlomeniny může dojít k předčasnému úmrtí (zlomenina = pacient je upoután na lůžko = může dostat zápal plic = může dojít k předčasnému úmrtí = proto je ZÁSADNÍ co NEJDŘÍVE nemocného vertikalizovat (= postavit z postele).

Ke zlomeninám přispívá i vyšší nebezpečí pádů u starších lidí. Pokles svalové síly při imobilizaci navíc zvyšuje riziko pádů.

 

PREVENCE PÁDŮ

U lidí nad 65let žijících doma upadne 25-40% lidí za rok. Nejzávažnější jsou zlomeniny krčku kosti stehenní, kdy v roce následujícím po zlomenině umírá 20-30% pacientů. Stejné procento má omezenou schopnost se o sebe sami postarat.

Některé příčiny pádů:

  • nevhodná obuv,
  • domácí prostředí (prahy, běhouny, strmá schodiště, chybějící zábradlí, domácí zvířata, špatné denní i noční osvětlení, domácí zvířata);
  • vnější prostředí (nebezpečné povrchy, cestování v dopravních prostředcích);
  • léky (např. léky na uklidnění, léky na spaní, léky proti epilepsii);
  • některá onemocnění (např. nesprávná náprava vad očí , epilepsie , nízký tlak, závratě, špatná léčba cukrovky (= při nízké hladině cukru může dojít k pádu), atd.);
  • alkohol,
  • svalová slabost

 

ZDROJ:

  1.      Blažková Š., Vytřísalová M., Vlček J.: Osteoporóza: léčebně – preventivní opatření, Remedia, 2006, ročník 16, číslo 4, 354 – 361

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.