Sluneční záření

 

SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ

Sluneční záření, které dopadne na zemský povrch obsahuje záření viditelné (45%), infračervené (50%) a ultrafialové (= UV, 5%)2)

Viditelné záření (400 - 700 nm) je většinou pro lidský organismus neškodné.

Infračervené záření ( nad 700 nm) způsobuje spíše zahřívání organismu.

Ultrafialové záření UVB (280 - 320 nm) a UVA (320 - 400nm)

UVB záření proniká pokožkou. Je zodpovědné za zarudnutí kůže, novotvorbu (= nový vznik) pigmentu - melaninu (= kožní barvivo) a může vyvolat mutaci DNA v buňkách (= změna genetické informace). Také umožňuje v kůži přeměnu vitamínu D na aktivní formu. Je filtrováno okenním sklem.

UVA proniká do kůže hlouběji než UVB. UVA je nebezpečné pro své imunomodulační efekt. Čirá skla jej filtrují ze 30% (maximálně z 50%), proto může dojít k UV poškození kůže přes okno! Ve spektru UV slunečního záření tvoří přes 90% záření. Změny v kůži způsobené UVA zářením se projeví až po letech!!

 

 

UV záření (přirozené i umělé) může poškodit kůži.2)

Akutně může udělat solární dermatitidu (= popálení), které se projeví zarudnutím a pálením kůže, závažněji otokem a puchýři. Tato reakce kůže může být zvýšena fototoxickými látkami. Zvýšená citlivost na světlo může přetrvávat a dávat základ skutečnému onemocnění - fotodermatóze.

Dlouhodobé působení UV záření může způsobit aktinické stárnutí kůže (= stárnutí kůže vzniklé zářením) a narušení imunitních reakcí, které se může spolupodílet na rozvoji rakoviny kůže.

UV záření může poškodit nejen kůži, ale taky oči.

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.