"nosní sliznici stahující", tzv. vasokonstrikční  nosní kapky/ nosní spreje

 

Nosní kapky "stahující" nosní sliznici (= vazokonstrikční nosní kapky nebo nosní spreje)

 

„Stáhnou“ oteklou nosní sliznici a umožní tak prodýchnutí nosem

Nejčastěji se používají léčivé látky naphazolin, oxymetazolin, xylometazolin, tramazolin.

U kojených dětí dávat před kojením, aby dítě mohlo pít (což s ucpaným nosíkem nemůže)

U dětí do 7let by nemělo jejich podávání přesáhnout 3-5dní

Nevýhoda - neovlivňují výrazněji dráždění nosní sliznice (svědění, pálení) a nemají vliv na nosní sekreci

 

některé PŘÍPRAVKY v České republice:

Před užitím každého léku si pečlivě prostudujte příbalový leták léku nebo se o jeho užití poraďte s lékárníkem nebo lékařem!

Léčivé látky v nosních kapkách s vasokonstrikčním účinkem a délka jejich působení:

tramazolini: 8-10hodin; od 6let

xylometazolini: až 12hodin; v koncentraci 0,05% od 2 - 7let

oxymetazolini: 6-8hodin; v koncentraci 0,025% od 1 - 6let

xylometazolini+ ipratropii: 6-8hodin; od 18let

nafazolini: 4-6hodin; v koncentraci 0,05% od 3 - 15let

 

Sanorin (nafazolini), Olynth (xylometazolin), Olynth H.A., Otrivin (xylometazolin), , Otrivin H.A., Nasenspray AL, Nasic (xylometazolin), Nasivin (oxymetazolin), Oxamet (oxymetazolin), Oxamet Mint ((oxymetazolin + eucalyptová silice (jako pomocná látka; myslím si, že může vysušit sliznici), Muconasal Plus (tramazolin), Vibrocil; Mar Rhino ((xylometazolin + mořská voda(= jako pomocná látka)

Kapky Dr. Mullera s aescinem (nejsou návykové)

 

POZOR - při aplikaci delší než 7dní vyvolávají závislost na vazokonstrikčních kapkách. Záměna za jiné kapky z této skupiny je zbytečná, protože všechny kapky mají stejný způsob účinku a nos nerozezná, že jsou kapány jiné kapky. Tato závislost se mimojiné projeví paradoxní reakcí – otokem nosní sliznice. Vzniká tak začarovaný kruh. Zároveň mají kapky mírný psychostimulační účinek, což podporuje nechuť pacientů s touto závislostí skončit. Přitom je přerušení této závislosti lehké – je třeba „vydržet“ ucpaný nos a závislost, uvádí se do týdne, sama odezní.

Pokud pacientům dělá problém ukončit závislost, protože „nemohou přežít s ucpaným nosem, nemohou se vyspat“, je nutné jít za lékařem (= praktický lékař nebo lékař ORL, alergolog). Léčba je totiž složitá: poučení pacienta o mechanismu závislosti a proč má stále oteklou nosní sliznici a proto nemůže dýchat nosem+ přerušit podávání vazokonstrikčních nosních kapek+p.o.antihistaminikum s dekongestivem+místně působící glukokortikoid.

Podstatná je pro účinek, popř. vznik závislosti, obsažená léčivá látka, nikoliv, zda se používají kapky nebo sprej! Nosní sprej má tu výhodu, že má jemnější kapičky a lépe se rozptýlí.