Vláknina

Vlákninou se označuje část rostliny, která není rozložena v lidském tenkém střevě. Pokračuje z něj do tlustého střeva.

Ve tlustém střevě je kvašena střevními baktériemi nebo není kvašená ničím.

Vlákninou se v tlustém střevě vytváří prostředí, ve kterém se dobře daří "dobrým" střevním baktériím, ale ve kterém nerostou hnilobné "špatné" baktérie. Tímto způsobem střevo pomáhá tělu pracovat proti vzniku nádorů a proti civilizačním nemocem.

 

Pokud nebude vláknina v tlustém střevě zkvašená jde o vlákninu nerozpustnou.

 Rozpustná vláknina  je v ovoci (neloupaná jablka), zelenině, ovsu, luštěninách (fazole, čočka, hrách cizrna), lněná semínka

Nerozpustná vláknina je celozrnnná mouka a výrobky z celozrnné mouky, celozrnné obiloviny (např. neloupaná rýže), pšeničné a kukuřičné otruby

 

Přidáním vlákniny do potraviny se zvyšuje objem potraviny. 

 

Pokud se použije vláknina, kterou si člověk koupí jako doplněk stravy, je nutné zvýšit příjem tekutin, ať má vláknina v čem nabobtnat. 

Vláknina na sebe "nabalí" to, co potká ve střevě. Nabalí na sebe léky, vitamíny, minerály, vápník, cholesterol, toxiny (=toxické látky), cukr.

Výsledkem je, že se změní vstřebání "nabalené" látky do těla.

Buď se nevstřebá , což je dobře (u toxinů) nebo se vstřebá do těla pomaleji, což je např. u cukrů dobře.

 

U léků je nutné si pročíst příbalový leták léku nebo jíst vlákninu jindy než užíváme lék.

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.