Větříky

Maminko, nestresujte se. Dětskými kolikami trpí 15 až 40% novorozenů. Problémy mohou začít už ve 2. - 3. týdnu života a samy zmizí mezi třetím a čtvrtým měsícem.

Miminko zatím nemá zpevněné břišní svaly, proto pláče a trápí jej větříky.

Kojící maminka ať zkusí zjistit, která jídla miminku v jejím mléce vadí. Maminka ať zkusí tato jídla vynechat ze svého jídelníčku.

Mohou to být potraviny, které obvykle nadýmají (luštěniny, zelí, kapusta, bublinkové nápoje, apod.), ale problémy miminku může dělat i pokud maminka jí klasický chleba nebo domácí tučnou stravu.

Miminku můžete hladit bříško, dvěmi prsty krouživě va směru hodinových ručiček, kdy ve středu je pupík a hladíte jen oblast bříška! NE PODBŘIŠEK ANI ŽEBRA!!

Také pomůže jemné houpání. Zkuste třeba vzít miminko do náručí, Vy se posaďte na balón, jemně se houpejte, a tak se houpání přenáší i na miminko.

 

Miminku můžete pomoci:

1. zavedením rektální rourky do zadečku. POZOR!!! POŘÁDNĚ promastěte rourku i zadeček (tj. konečník jen zvenku!).

VELMI JEMNĚ a POMALU zavádějte užší konec promaštěné rourky do zvenku promaštěného zadečku. NESMÍTE pokračovat, pokus cítíte proti pohybu rourky odpor! Zaveďte ji cca 4 cm. Nezavádějte rourku často!!

2. Fenyklový čaj

3. Sab kapky (PEČLIVĚ si prostudujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem!! Kapky výrobce doporučuje až od 3 týdnů věku!!

4. Maminka může popíjet čaj s kmínem nebo fenyklový čaj. 

 

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.