Vitamín D

V těle se vitamín D vytváří za spolupůsobení UVB záření. Proto je v létě vitamínu D více a ukládá se v tukové tkáni.

Vysvětlení, že se opaluji, protože potřebuji vitamín D,nezdůvodňuje opalování!

Pro získání vitamínu D totiž postačí tělu mírná expozice krátkou dobu malého kousku kůže.

Přitom nezáleží na dávce slunečního záření, ale spíše na velikosti ozářené plochy. Stačí tak nízká intenzita UVB záření, která nezpůsobí zčervenání kůže!

Zdůvodnění, že potřebuji vitamín D nezdůvodňuje opalování!!

Pro získání vitamínu D postačí tělu nízká intenzita UVB záření, která nezpůsobí zčervenání kůže! Přitom nezáleží na dávce slunečního záření, ale spíše na velikosti ozářené plochy.

K denní dávce vitamínu D stačí sluneční osvit kůže

o ploše obličeje a hřbetů rukou po dobu 20 -25 minut/ týdně,

jiní autoři uvádí jako dostatečnou dobu osvitu stejné plochy na 1 hodinu týdně!!1)

Další autoři uvádějí, že dostatečná hladina vitamínu D může být docílena 5-30 minutami expozice polednímu slunci 2x týdně na oblast obličeje, paží, lýtek nebo zad.4) 

U osob s fototypem III k fotosyntéze 400 IU vitamínu D na 42stupni severní šíře postačí každodenní ozáření po dobu 3-8 minut poledním sluncem mezi dubnem a říjnem na 25,5% tělesného povrchu. Stejným osobám postačí 3-6 minut polední expozice celoročně na 25 stupni severní šíře k syntéze 400IU. Vitamín D vzniká rychleji u osob s nižším fototypem. Věk člověka je důležitý - stařecká pokožka je tenčí a má 4-5x nižší schopnost tvorby vitamínu D po UVB ozáření než u 30letého člověka.4)

Zdroje vitamínu D v potravě naleznetezde.

 

Zdroje:

1.Jirásková M., Jirásek L.: Fotoprotekce, Dermatol.2008, 2 (2), 65 - 67 

4. Ettler K.: Solária, fotoprotekce, vitamín D - stále nekončící příběh, ermatol. praxi 2011; 5(2): 73-75

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.