Mám epilepsii, celé těhotenství jsem proti ní brala léky, ale kojit nesmím

Ne.

Pokud jste lék užívala celé těhotenství, bylo dítě vystaveno daleko vyšším dávkám léku než jaké dostane během kojení. Navíc je těhotenství pro dítě daleko citlivější období vývoje než když už je narozené.

Pozitiva kojení rozhodně převažují.

Nežádoucí účinky z léku, které se dostalo do mléka, jsou u kojenců vzácné a nejčastěji do 1. měsíce (popř. během druhého měsíce). Nejčastěji jde o spavost, apatii, zhoršené pití, zvracení, dráždivost, neklid.

Doporučuje se kojit do 4 - 6 měsíce.

Vyvarujte se poloze, při které, když kojíte, by jste při případném záchvatu mohla dítě zalehnout.

Vyvarujte se nedostatku spánku (např. mléko odstříkejte a poproste někoho, ať mu jej dá alternativním způsobem když spíte (např. hadičkou po prstu (= stačí hadička + prst + stříkačka = nechte si tento způsob podání nejlépe ukázat laktační poradkyní (www.kojeni.cz), pokud tak neudělaly sestry v porodnici)  

Na odstříkání jsou nejlepší odsávačky mléka, které pracuji samy. Jsou DALEKO šetrnější než ony mechanické;-) Odsávačky mléka se dají půjčit (www.kojeni.cz) nebo zakoupit (např. v lékárně, zdravotních potřebách). Pokud odsávačku mléka budete kupovat (např. firmy Medela), doporučuji se informovat na co je odsávačka určená (tj. jak často a kolik mléka budete odsávat).

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.