Šumivé tablety

Mýtus: Šumivá tableta vyšumí a pak už neúčinkuje.

Skutečnost:

Léčivá látka je rozpuštěná v tekutině. Pouze vyprchaly bublinky. Asi jako když Vám vyprchají bublinky např. z Kofoly. Pořád to bude Kofola, jen bude bez bublinek.

To, že je léčivá látka rozpuštěná před tím, než ji polknete má dvě výhody:

1. nezatíží se Vám žaludek, který nemusí nic rozpouštět (např. klasickou tabletu)

2. protože už polykáte rozpuštěnou léčivou látku v dostatečném množství tekutiny, očekávejte rychlejší účinek, než kdyby jste polkli klasickou tabletu se stejnou léčivou látkou.

Proto výrobci u šumivých tablet někdy uvádějí označení "rapid";-).

Záleží jen na vás, zda vám vyšší cena šumivých tablet vyváží rychlejší nástup účinku.

 

a má dvě nevýhody:

1. chuť vzniklé tekutiny Vám vůbec nemusí chutnat (Pila jsem jednou rozpustnou tabletu železa. Pak jsem jenom viděla tubu s těmito tabletami a obsah mého žaludku šel ven.)

2. bublinky dráždí žaludeční sliznici, což může vadit (a většinou vadí) lidem, kteří mají žaludeční vředy, pálení žáhy a podobně. 

 

TOPlist

 Upozornění!

Vstoupili jste na stránky, které byly vytvořeny s cílem zpřístupnit studiem a lékárnickou praxí získané informace, jejichž je autorka stránek vlastníkem, veřejnosti a pomoci ji v orientaci v oblasti samoléčení.

Poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem.

Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. Autorka nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědná za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Léky uvedené na stránkách mají laikům pouze osvětlit problematiku a pomoci v orientaci; jsou-li uvedeny názvy léků, jsou uvedeny nahodile pro orientaci v problematice.

Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil/ seznámila s cílem i s omezením těchto stránek.